Dowcip jako narzędzie do myślenia | Humor nie na żarty
Copernicus Copernicus
175K subscribers
8,033 views
0

 Published On Mar 31, 2024

Część 1: Ewolucja humoru    • Ewolucja humoru | Humor nie na żarty  
Część 2: Czarny humor i szydera    • Czarny humor i szydera | Humor nie na...  

Czy humor możemy sprowadzić do fizjologicznej reakcji w postaci śmiechu, czy też wymaga on aktywacji wykwalifikowanych narzędzi naszego myślenia? Jakie błędy w interpretacji i przetwarzaniu informacji mogą być wyłapywane przez żarty? Dlaczego nie jesteśmy w stanie sami się połaskotać? W trzecim odcinku cyklu “Humor nie na żarty” zobaczymy co na temat humoru mówią nauki o mózgu i kognitywistyka. Zastanowimy się, czy żarty mogą służyć do wychwytywania błędów w naszych przekonaniach, dlaczego bawią nas momenty zaskoczenia, dwuznaczności, przejęzyczenia i slapsticki a także przyjrzymy się temu, jakie mechanizmy stoją za naszymi doświadczeniami i ich rozumieniem.

W materiale gościnnie wystąpił Jakub Roszkowski – reżyser, dramaturg, dramatopisarz. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od września 2016 roku kierownik literacki Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W latach 2007-2015 pracował jako dramaturg w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej a także laureat wielu wyróżnień m.in. kilku nagród w konkursie “Klasyka Żywa”, nagrody za najlepszy spektakl przyznawanej na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek, nagrody w ramach Teatralnej Karuzeli za najlepszą adaptację, nagrody specjalnej im. Stanisława Wyspiańskiego.

Seria “Humor nie na żarty” to pięć odcinków poświęconych naukowym aspektom poczucia humoru. Poszukujemy w niej ewolucyjnych podstaw tworzenia żartów jak i funkcji poznawczych, które są dzięki nim kształtowane. Sprawdzamy, jaki wpływ ma śmiech na zdrowie a także kiedy i czy możemy radzić sobie z trudnymi tematami “na wesoło”. W końcu też zastanawiamy się, czy ze wszystkiego można żartować oraz czy humor może być kluczową cechą odróżniającą ludzi od sztucznej inteligencji.

Serię “Humor nie na żarty” prowadzi Diana Sałacka - absolwentka filozofii i politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych zajmuje się promocją i public relations, autorka publikacji popularnonaukowych, prywatnie interesuje się sztuką współczesną, poststrukturalizmem i filozofią języka. Na kanale Copernicus znajdziecie także jej serię “No to pięknie!”, która przedstawia pojęcie piękna z różnych naukowych perspektyw.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Źródła:
Arroyo S., Lesser R., Gordon B., Uematsu S., Hart J., Schwerdt P., Mirth, laughter and gelastic seizures, Brain, 1993 (116)
Borgella A., Howard S., Maddox K., Cracking wise to break the ice: The potential for racial humor to ease interracial anxiety, Humor, 2020 (33)
Edwards-Lee T., Saul R., Neuropsychiatry of the right frontal lobe,
in Miller and Cummings; The Human Frontal Lobes: Functions and Disorder, The Guilford Press, 1999
Fried I., Wilson C., MacDonald K., Behnke E., Electric current stimulates laughter, Nature, 1998 (391)
Goel V., Dolan R., The functional anatomy of humor: segregating cognitive and affective components, Nature Neuroscience, 2001 (4)
Hurley M., Dennett D., Adams R., Filozofia dowcipu, Copernicus Center Press, 2016
Mobbs D., Greicius M., Abdel-Azim E., Menon V., Reiss A., Humor modulates the mesolimbic reward centers, Neuron, 2003 (4)
Wild B., Rodden F., Grodd W., Ruch W., Neural correlates of laughter and humour, Brain, 2003 (126)

Wesprzyj kanał Copernicus:
   / @copernicuscenter  

show more

Share/Embed